Synonimy - czym są?


Synonimy to nic innego jak wyrazy bliskoznaczne - czyli wyrazy o bliskim sobie znaczeniu. Innymi słowy synonim to inne, pojedyncze, słowo lub dłuższe określenie, o tym samym znaczeniu. Znaczeni nie musi być dosłowne - może być na tyle zbliżone, abyśmy mogli nim zastąpić swoje słow w odpowiednim kontekście.


Synonimem słowa "samochód" może być wyraz "fura". Z kolei synonim słowa "ciuchland", to nie tylko np. "lumpeks", ale również "sklep z odzieżą używaną" (czyli właśnie dłuższe określenie o rónoważnym znaczeniu). Z kolei synonime użytego w tytule "czym są?" może być "z czym to sie je" (czyli wyrażenie zbliżone, które w tym kontekście oznacza dokładnie to samo).


Dla przykładu synonimami opisywanego słowa synonim, są:

  • jednoznacznik,
  • bliskoznacznik,
  • wyrażenie równoważne,
  • wyraz bliskoznaczny,
  • inne określenie,
  • czy w końcu - wyraz równoważny;Synonim - trochę historii.


Tak, wiemy że nikomu nie jest potrzebna historia synonimów, ale ... jakby ktoś chciał wiedzieć - synonm wywodzi się od greckiego słowa synōnymos co oznacza "równoimienny" / "posiadający to samo imię". Jak widać synonimy mają całką długą historię.


W Polsce pierwsze "badania" nad synonimami datujemy na początek XIX wieku. A pierwszy polski słownik synonimów opracowano w 1885 roku.
Po co używać synonimów?


Najprostszy przykład - wypracowanie z języka polskiego! W nim nie możemy wielokrotnie powtarzać tego samego słowa, stąd potrzeba stosowania synonimów.


Synonimy stosujemy również w zależności od sytuacji np. (bazując na synonimie, od którego zaczeliśmy) "Kupiłem nowy samochód.", ale już "Ale masz furę!".

Sytuacje, w których używamy synonimy można mnożyć i często nawet nie zdjaemy sobie sprawy że ich używamy.


Dodatkowo znakomitym przykładem używania synoniów jest gra Scrabble. W niej możecie się wykazać znajomością wielu słów, a dzięki synonimom mżecie zbobywać więcej punktów za wyrazy - synonimy. Nic tylko korzytać ze słownika synonimów ;)
Przeciwieństwo synonimu.


Przeciwnieństwem synonimu jest antonim, czyli wyraz przeciwstawny - mający znaczenie odmienne / przeciwne do wyrazu pierwotnego.